2018 m. kovo septintą dieną lopšelyje – darželyje vyko šventė, skirta gimtosios kalbos puoselėjimui bei ugdymui „Kalbu, šneku, plepu…“ Šventę organizavo lopšelio-darželio logopedė Valerija Dzigelienė.

Renginyje dalyvavo mokiniai iš Pašilės progimnazijos su mokytoja Rima Mackevičiene ir Užupio pagrindinės mokyklos aštuntos klasės mergaitės. Svečiai puikiai bendravo su mažaisiais. Antrokai pokštavo, linksmino visus, pasitelkdami smulkiąją tautosaką, mokė vaikus greitakalbių, minė mįsles, padainavo ir labai linksmą liaudišką dainelę. Užupietės išradingai sekė pamokančią istoriją apie naminius paukščius, vartodamos įvairius garsažodžius, kuriuos reikėjo visiems išmokti ir pakartoti.

Priešmokyklinukai su logopede puošė raideles ir jas sudėjo į žodžius „Kalbu, šneku, plepu…“ Pasitelkę informacines technologijas šventės dalyviai linksmai mankštino liežuvį, kitus kalbos padargus, lavino foneminę klausą bei girdimąjį suvokimą ir žaidė žaidimą „slaptažodis“, kur sužinojo žodžio „kalbėti“ sinonimus: kuždėjo ir šnabždėjo draugui į ausį paslaptį, sakė, porino, plepėjo, tarškėjo, murmėjo, sekė… Kiek juoko buvo išgirdus žodžius „tauzyti“, „vapėti“, „pliurpti‘.

Priešmokyklinukės Tautvydė ir Viltė pagal piešinėlius sekė gražią, pasaką apie tris kačiukus ir jų nuotykius, taip lavėjo rišlioji kalba ir žodinė raiška. Logopedė supažindino su „linksmažodžiais“ – ištiktukais. Vaikai mielai atliko judesius „bumt“, „keberiokšt“, „pliumt“, „pliaukšt“, „mirkt“. Dalyviai sužinojo, kokia sena ta mūsų kalba, kokia vaizdinga. Logopedė į pintinėlę „surinko“ visų pasakytus gražius žodelius apie kalbą. Vaikai sakė, kad mūsų kalba gimtoji, graži, skambi, laiminga, juokinga, maloni, meili…

Kalba – svarbiausia bendravimo priemonė. Vaiko kalbos įgūdžių raida priklauso nuo suaugusiųjų bendravimo su juo. Taip žodis po žodžio su vaikais ir keliaujama į tą gražią ir nepakartojamą Kalbos mokyklą, nes ji ir tėvo, ir motinos, ir senolių šnekta…

Mažieji kasdien linksmai mokosi, bendrauja, atranda naujų žodžių. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai yra imlūs, bet reikia atsižvelgti į jų skirtingus kalbinius gebėjimus bei individualų kalbinį suvokimą. Daugelis vaikų turi kalbos ir kalbėjimo sutrikimų, todėl logopedas padeda ištaisyti kalbos sutrikimus.